Siekierownik

Wykonuję przedmioty użytkowe z drewna. Pracuję głównie za pomocą siekier i noży, bez żadnych elektronarzędzi. Stale szukam nowych form i kształtów. Dzięki temu każdy przedmiot jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Chętnie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, organizując warsztaty łyżkarskie.

Galeria

Sklep

Właśnie pracuję nad internetowym sklepem z łyżkami. Otwarcie już wkrótce.

Warsztaty

O warsztatach

Organizuję warsztaty łyżkarskie dla każdego, kto tylko chce się nauczyć, jak samodzielnie wystrugać łyżkę. Podczas warsztatów pracujemy z siekierami, nożami prostymi i nożami hakowymi, czasem zwanymi też łyżkowymi.

Warsztaty prowadzę w małych grupach, maksymalnie do 5 osób, aby każdemu poświęcić dostatecznie dużo uwagi. Zajęcia obejmują krótkie wprowadzenie teoretyczne i sporo praktyki. Dbam o to, aby każdy uczestnik wrócił do domu z własnoręcznie wystruganą drewnianą łyżką. Całość trwa od 4 do 5 godzin.

Jeśli to tylko możliwe, warsztaty prowadzę prowadzę na wolnym powietrzu. W przypadku uczestników z Warszawy i okolic staram się dobrać miejsce malowniczo położone i dogodne dla uczestników. Często jest to Puszcza Kampinoska lub brzeg Wisły lub Narwi.

Zapewniam sprzęt i materiały, a jeśli trzeba mogę zorganizować także wyżywienie. Z racji tego, że zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, zwykle jet to grill lub ognisko.

Szczegółowy plan warsztatów

Plan zajęć wygląda następująco:

Teoria

  • Podstawowe zasady BHP.
  • Najważniejsze narzędzia i jak o nie dbać.
  • Specyfika pracy w drewnie, ciosania i cięcia wzdłuż i w poprzek włókien.
  • Rodzaje drewna użytecznego przy produkcji łyżek.
  • Zabezpieczenie i pielęgnacja drewnianej łyżki.

Praktyka

  • Praca siekierą – dzielenie pniaka , wstępne ociosywanie, nadawanie kształtu.
  • Praca nożem prostym – techniki strugania wzdłuż i w poprzek włókien, radzenie sobie z sękami, nierównościami i innymi niespodziankami w drewnie.
  • Praca nożem hakowym (łyżkowym) – żłobienie czarki.
  • Wykończenia.

Praca własna

Każdy uczestnik wykona samodzielnie od początku do końca własną łyżkę do gotowania, którą zabierze ze sobą do domu.

Jak się zapisać

Najlepiej napisać maila lub zadzwonić (szczegóły w kontakcie u dołu strony).

Blog

Jak powstaje łyżka z drewna

Prawie surowy materiał, ze wstępnym profilowaniem: Zgrubny szkic: Po wstępnym ociosaniu siekierą: Wstępnie struganie (nożem): Pomocniczy szkic i profil przed drążeniem: Po trochę dokładniejszym ostruganiu: Wygładzanie (nożem): Dalsze gładzenie (również jeszcze nożem): To jeszcze nie koniec. Teraz trzeba poczekać kilka dni, aż łyżka trochę przeschnie. Wtedy będzie można zacząć wykańczanie (albo samym nożem, albo papierem …

Podsumowanie Wielkanocnego ArtBAZARu 2017

Po raz kolejny dane mi było wziąć udział w ArtBAZARze organizowanym przez wspaniałą ekipę  GOK w Pomiechówku . Impreza ma niepowtarzalną atmosferę i jest świetnie zorganizowana. Zdecydowana większość wystawców, którym udało się na ArtBAZAR trafić, chce potem wracać. Dodam, że dostać się na ArtBAZAR nie zawsze jest łatwo. Ja na swój bożonarodzeniowy debiut musiałem sobie …

Wielkanocny ArtBAZAR 2017

Z wielką przyjemnością po raz kolejny wezmę udział w ArtBAZARZE w podwarszawskim Pomiechówku. Dla tych, co nie wiedzą, jest to największa i najfajniejsza impreza rękodzielnicza w tej części Polski, charakteryzująca się niezwykłym klimatem. Można tu kupić (lub tylko pooglądać) unikalne przedmioty, o istnieniu których nie dowiecie się inaczej, jak tylko uczestnicząc w tej imprezie. Dookoła …